Храносмилателните ензими са активни белтъци, които организмът произвежда с цел да разгражда хранителните макромолекули - мазнини, белтъчини и въглехидрати до микромолекули, съответно - мастни киселини, аминокиселини и монозахариди, които да могат да бъдат абсорбирани от червата и да достигнат до кръвоносната система.
Те биват няколко основни вида:
- Липаза - разгражда мазнините (липидите) до глицерол и мастни киселини
- Алфа-амилаза - разгражда въглехидратите (скорбяла) до олигозахариди и глюкоза. Тя бива два вида - слюнчена, която започва процеса на разграждане още в устната кухина и панкреасна - която се отделя от задстомашната жлеза и завършва процеса на разграждане и в червата.
- Дизахарази - това са ензими, които разграждат дизахариди като лактоза ( лактаза), захароза ( захазара) и малтоза ( малтаза).
- Протеази - разграждат белтъците до олиго-пептиди ( съединения от няколко аминокиселини). Те биват няколко вида:
- Пепсин - синтезира се в стомаха и се активира от стомашните киселини и започва да ги разгражда протеините до пептиди.
- Трипсин и химотрипсин - произвеждат се от панкреаса и продължават процеса на разгражда на полипептидите до малки вериги в тънките черва.
- Карбоксипептидаза - друг панкреатичен ензим, който разгражда малките олиго-, ди- и три- пептиди до аминокиселини.
- Аминопептидази и дипептидази - синтезира се в стената на тънките черва и разгражда останалите дипептиди до аминокиселини, лесни за абсорбция.
При някои заболявания, добавянето на храносмилателните ензими под формата на хранителни добавки е належащо, поради невъзможността на тялото да ги синтезира в достатъчни количества.
Също така, този тип добавки могат да влязат в употреба на хора, които обичат да си похапват по-обилно или имат навика да смесват различен вид хранителни продукти с цел да облекчат работата на храносмилателната система.
Защо спортистите се нуждаят от храносмилателни ензими под формата на добавки?
Спортът, особено полупрофесионалния и професионалния, е свързан с полагането на огромни усилия, физически, психически и емоционални, което със сигурност е изморително за организма.
Храносмилателните процеси са енергоемки и също водят до поява на умора, особено в периода след нахранване. Спортистите често тренират повече от веднъж на ден, а в комбинация от това се нуждаят от повече храна, особено протеини, което изисква време и енергия за преработване.
Ето тук идва и ролята на храносмилателните ензими за спортисти - приемът им едновременно помага за по-бързото и пълното разграждане и усвояване на храната и за намаляване енергията, необходима затова.
По този начин активно спортуващите имат по-голямо време за възстановяване на тялото от тренировките, вместо да го “губят” в храносмилане.
Как и кога да приемат храносмилателни ензими спортистите?
Винаги съветваме “обикновения” човек да приема ензими само с основните хранения, които включват различни хранителни продукти, съдържащи всички хранителни вещества.
При спортистите, хранителните нужди и съответно навици са доста по-различни. За оптималното възстановяване от тренировките, те обикновено приемат протеини с всяко хранене. Също така храненията винаги са комбинация от протеини и въглехидрати и/или мазнини. Именно затова приемът на ензими от спортисти може да е 2-3 кратно на ден, с най-големите хранения. При хора, занимаващи се със спортове като културизъм, както и силови спортове, където се консумират огромни за обикновения човек обеми от храна, приемът на храносмилателни ензими дори с всяко хранене не е грешка.
Кои ензими да изберем?
Винаги трябва да търсим ензимни препарати, които съдържат всички основни храносмилателни ензими.