В Националния рамков договор за медицински дейности към основния пакет за различните възрастови групи са включени и допълнителни изследвания
Отговорете на нашите въпроси:
1. Ходихте ли тази година на профилактичен преглед?
2. Знаете ли какво включва профилактичният преглед за вашата възрастова група?
3. Убедени ли сте, че профилактичният преглед може да предотврати развитието на сериозно заболяване, застрашаващо здравето и дори живота ви?
Ако сте отговорили само с ДА, вие сте човек, който знае как да съхранява здравето си.
Но ако имате дори само един отговор НЕ, трябва бързо да помислите как най-лесно, но и много отговорно, да инвестирате в своето здраве.
Поглед към статистиката:
1. През 2022 г. само 2 345 764 българи са отишли на задължителни профилактични прегледи при личния си лекар, което е едва 41% от всички здравноосигурени над 18-годишна възраст.
2. През 2023 г. от 5 755 128 здравноосигурени българи 2 480 212 са направили профилактични прегледи, което е 43,1%.
3. До края на юни 2023 г. броят на хората, направили профилактични прегледи, е бил 1 295 758, или 22,5%, а до края на юни 2024 г. броят им е 1 399 513, или 24,3%. Увеличението е 103 755 души, което е само малък столичен квартал.
Знаете ли, че:
1. Версия 3.3.2 на "е-Здраве" надгражда приложението, като добавя изпращане на нотификации (съобщения) за събития, които са част от модул "Дългосрочна грижа". В тях ще се съдържат детайли за събитието, което следва да бъде изпълнено от потребителите и техните деца.
2. Право на профилактичен преглед веднъж в годината има всяко здравноосигурено лице (ЗОЛ) в България. Прегледът се извършва от личния лекар, който е длъжен да информира ЗОЛ относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания.
3. При провеждането на профилактични прегледи на лица над 18-годишна възраст личният лекар формира следните групи от лица с риск за развитие на заболяване:
- 4 лица с рискови фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания;
- 4 лица с рискови фактори за развитие на захарен диабет тип 2;
- 4 лица с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на шийката на матката;
- 4 лица с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на млечната жлеза;
- лица с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област;
- 4 лица с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на простатата;
- 4 лица с рисков фактор затлъстяване
- 4 лица с рисков фактор тютюнопушене.
Напомняме:
От 2024 г. в Националния рамков договор за медицински дейности към основния пакет за профилактични прегледи за отделните възрастови групи са включени и допълнителни изследвания, както следва:
Жените от 30 до 50 г. ще могат на всеки 2 г. да правят ехография на млечна жлеза, от 45 до 69 – мамография на млечна жлеза на 2 г., а при данни от мамографското изследване за риск от злокачествено новообразувание на млечната жлеза личният лекар задължително насочва ЗОЛ за консултация със специалист по хирургия или акушерство и гинекология. Жените на и над 70 г. имат право на мамография на млечна жлеза веднъж на 3 г.
- 4 Променя се минималната възраст за изследване на туморен маркер при мъжете от 50 на 45 г.
- 4 На всеки 5 г. всички имат право на профилактични прегледи с разширен пакет от лабораторни изследвания, което означава, че хората, навършили 40 г., на всеки 5 г. след това до навършване на 60 г. към годишните профилактични прегледи могат да правят изследване за хепатит B и С – инфекции, които имат сериозни последици и водят до чернодробни усложнения.
- 4 Нов акцент при профилактиката в детска възраст е възможността да се изследва холестерол съвсем рано, което има отношение към профилактиката на затлъстяването, което става все по-разпространено сред децата. При деца на 16 г. е заложено изследване на кръвна захар, триглицериди, HDL холестерол, LDL холестерол.
Станете наш съмишленик:
1. Ако все още не сте ходили на профилактичен преглед през тази година, направете го!
2. Говорете с близките си и ги убедете да направят същото, ако не са го направили!
3. Споделете с приятели, че най-сигурната и безплатна инвестиция в тяхното здраве е профилактичният преглед!
ВЪПРОС НА СЕДМИЦАТА
Кой има право на електронна рецептурна книжка (ЕРК)?
ЕРК се издава на задължително осигурени в НЗОК лица. Те трябва да са определени като хронично болни от заболявания, включени в списъка на заболяванията, за които се издава рецептурна книжка на хронично болния, съгласно приложение в действащия Национален рамков договор.
Здравейте, аз съм Филип Буков и отново съм в Националната здравноосигурителна каса.
Тук съм, за да ви разкажа за мъжката профилактика.
Какво включват мъжките профилактични прегледи?
От 20- до 65-годишна възраст всички – и мъже, и жени, имаме право веднъж на 5 години на пълна кръвна картина. Можем да се изследваме и за хепатит В.
Когато навършим 40, ние, мъжете, за захарен диабет и хронична бъбречна недостатъчност. Над 45 – ежегодно можем да си пускаме PCA теста, който здравната каса плаща за изследване на простатата.
Всички изследвания, на които имаме право, може да намерите на сайта на НЗОК (www.nhif.bg).
Аз съм Филип Буков. Ходете на профилактични прегледи, грижете се за себе си!