Ако то бъде открито навреме, има ефективни съвременни терапии, които забавят прогресията му
Проф. д-р Емил Паскалев е началник на Клиниката по нефрология и трансплантация в УМБАЛ “Александровска” и председател на Българското дружество по нефрология.
- Каква е честотата на бъбречните заболявания и как диабетът допринася за тях като основно усложнение?
- Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) е проблем от световен мащаб и с нарастваща значимост. Предвижда се, че през следващото десетилетие ХБЗ ще бъде пета причина за смъртност сред човешката популация. Данни за заболеваемостта показват, че в България между 11 и 12% от населението са засегнати от ХБЗ, което е повече в сравнение с Англия (7,2%), Австралия (8,6%), Норвегия (8,1%), Португалия (6,8%). Основните причини за развитие на ХБЗ са захарен диабет тип 2, артериална хипертония, бъбречни заболявания. Хората с диабет в България са около 650 хиляди, сърдечноболните са около два пъти повече. Но захарният диабет почти задължително води до ХБЗ, докато при сърдечноболните има доста възможности за забавяне на прогресията и отлагане развитието на ХБЗ. ХБЗ е сред най-скъпо струващите заболявания за европейската здравна система, оценено приблизително на 145 милиарда евро. Ако не се открие навреме, разходите за здравната система се увеличават значително.
- Как се диагностицира хроничното бъбречно заболяване при пациенти с диабет тип 2?
- Захарният диабет тип 2 при много голям процент от пациентите води до ХБЗ. И в този смисъл диагностицирането на ХБЗ при тези пациенти е лесно и предвидимо. При пациентите със захарен диабет тип 2 е важно отрано да се контролира състоянието на бъбречната функция. Това става чрез регулярно проследяване на основни маркери за бъбречна функция при диабетици – серумен креатинин с определяне на гломерулната филтрация по формула за диабетици и наличие на протеинурия/албуминурия.
- Кои са рисковите групи, при които най-често се наблюдават усложнения, свързани с диабет и бъбречни заболявания?
- Захарният диабет задължително води до развитие на бъбречна увреда и съответно бъбречна недостатъчност. Най-рискови са
пациентите с късно установен захарен диабет, пациенти, които не спазват или нарушават противодиабетната терапия, пациенти, които не спазват периодичния контрол. Налице са ефективни съвременни терапии за ХБЗ, които водят до забавяне прогресията и до удължаване преживяемостта на пациента, а това е целта на лечението.
- Какви са симптомите на хронично бъбречно заболяване и какво трябва да следят пациентите с диабет? Какви изследвания препоръчвате и колко често трябва да се правят?
- Симптомите на ХБЗ са постепенно развиващи се, поради което най-често се откриват късно. Те се припокриват от симптомите на основните причини за захарния диабет. Важна характеристика в това отношение е, че захарният диабет може да се развива в следващото поколение, което трябва да се контролира с лабораторни изследвания отрано. Основни симптоми на ХБЗ са по-лесна уморяемост, отпадналост, намалена физическа активност, намален апетит, повишаване на артериалното налягане, намаляване на количеството отделена урина за денонощие, лош дъх, потиснатост. При наличие на посочените симптоми е задължително пациентите да се обърнат към лекар. Личният лекар може да определи необходимите изследвания, лабораторни – кръвни, уринни, образни изследвания, и впоследствие при нужда да насочи към специалист.
- Към какъв специалист трябва да се обърнат пациентите с диабет и бъбречни заболявания?
- Пациентите с диабет и бъбречно увреждане се наблюдават от
ендокринолози и нефролози. В зависимост от водещото увреждане се насочват към съответния специалист.
- Какви мерки трябва да предприемат пациентите със захарен диабет и хронично бъбречно заболяване?
- Да спазват стриктно предписанията на лекарите – диета, двигателен режим, редовни лабораторни контроли, при необходимост консултации от други специалисти (кардиолог) и всичко определено от лекуващите ендокринолог и нефролог.
Материалът е разработен с подкрепата на Байер.
COR-KER-BG-0002-1
Снимка УМБАЛ “Александровска” ЕАД