Може ли да се оттървете от миома на матката без операция? И матката да се запази дори в случаите, когато e назначена хистеректомия (пълно отстраняване)? Специалистите от Анадолу Медицински Център успешно прилагат безоперативен метод на лечение на миома.
Какво е миома
Маточните фиброиди са доброкачествен тумор, който се появява в миометриума (мускулния слой). Това е едно от най-честите гинекологични заболявания при жените, което обикновено се развива в средна възраст и преди менопаузата. Според различни оценки всяка 2-4 жена в света се сблъсква с него.
По правило заболяването протича безсимптомно и туморът се открива случайно по време на гинекологичен преглед или ултразвук на тазовите органи.
Причини за миома
Това заболяване се счита за хормонално зависим тумор. Предполага се, че появата и развитието му се насърчават предимно от хормона естроген, така че миомата най-често се открива при жени, чийто организъм активно го произвежда. По същата причина самият тумор обикновено започва да намалява по размер след менопаузата, когато репродуктивната функция на жената (производството на естроген) започва постепенно да избледнява.
Диагностика на миома
Диагнозата обикновено включва анализ на оплакванията на пациента, гинекологичен преглед и образна диагностика на тазовите органи (ултразвук или ЯМР). Окончателната диагноза обаче се поставя само въз основа на биопсия. По време на този процес се взема тъканна проба от тумора и се изпраща за цитохистологично изследване в лабораторията. Това ще ви позволи точно да определите дали туморът е доброкачествен или злокачествен.
Лечение на миома
Ако пациентът няма оплаквания, обикновено е достатъчно редовно наблюдение от лекар. Въпреки това, ако се появят сериозни симптоми като кървене, е необходимо да се премине към активно лечение.
Леченията за фиброиди включват:
- приемане на болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства;
- поставяне на терапевтични спирали;
- прилагане на лекарства, които водят до временна менопауза;
- приемане на контрацептиви;
- хирургична интервенция: миомектомия (отстраняване на фиброиди) или хистеректомия (пълно отстраняване на матката заедно с тумора).
Важно е местоположението на доброкачествения тумор. Например, ако се намира на повърхността на матката, дори с размер 7-8 см, като правило, миомата на матката не изисква специално лечение и лекарите се ограничават само до наблюдение. От друга страна, ако туморът вече е нараснал вътре в матката, дори ако размерът му е само 1 см, пациентката се насочва за хирургическа интервенция. Необходимостта от операция в този случай е продиктувана от високия риск от кървене, анемия и други здравословни проблеми.
Не трябва да забравяме, че болестта може да повлияе негативно на хода на бременността и да причини ранно раждане. Поради повишеното производство на естроген, туморът расте особено бързо до 12-та седмица от бременността, след което развитието му се забавя. По правило в такива ситуации лечението се извършва след раждането.
Хирургично лечение
Доста често хистеректомията се превръща в основен метод на лечение. Използването на техниката обаче не винаги е оправдано. Отстраняването на матката води до факта, че жената завинаги губи възможността да забременее и да роди дете. Освен това в резултат на операцията могат да се развият усложнения като остеопороза, вагинален пролапс, болка по време на полов акт, липса на сексуално желание и емоционални смущения (депресия и тревожност).
Съвременната медицина предлага по-щадящи, органосъхраняващи методи на лечение. Специалистите в Анадолу Медицински Център отдавна успешно извършват ендоскопски и робот-асистирани операции за отстраняване на миоми чрез малки хирургически разрези, като запазват матката.
Безоперативно лечение на миома
От няколко години лекарите на Анадолу Медицински Център използват нов минимално инвазивен метод на лечение с голяма ефективност - ангиографска емболизация на маточните артерии. Тази уникална технология позволява спиране на кръвоснабдяването на миомата, което води до смъртта на тумора.
Този минимално инвазивен метод за лечение на миоми без операция не изисква разрези, анестезия или каквато и да е хирургическа интервенция. По време на процедурата във феморалната артерия се вкарва катетър, чрез който специални микрочастици се насочват към съдовете, хранещи миомата. Те напълно прекъсват кръвоснабдяването на тумора и причиняват смъртта му. Според проучвания емболизиращото лечение е ефективно в почти 70% от случаите.
Повече информация за диагностика и лечение на миома в Анадолу Медицински Център можете да получите от официалните български представители на болницата в София и Пловдив.