
- Доц. Наталия Чилингирова е началник на Комплексния онкологичен център на ,Сърце и Мозък’ – единственият български член на европейската организация на онкоинститутите.
- По повод Световния ден за борба с рака, тя беше гост в поредицата „Здрави“ по бТВ. Разговорът за иновациите и за профилактиката на онкологичните заболявания предизвика огромен интерес.
- Доц. Чилингирова, увеличават ли се случаите на рак в България и по света?
- Статистиката показва тревожна тенденция на увеличаване на заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания както в България, така и по света. Основният проблем е, че пациентите често са диагностицирани в напреднал стадий. Ракът обаче далеч не е само статистика: зад числата стоят живи хора с техните мечти и надежди. Целта на онколозите е да предоставят най-добрата възможна грижа на пациентите и да им помогнат да се върнат към нормалния им начин на живот. „Всеки лекар трябва да бъде емпат. Той трябва да обича първо специалността си, работата си, изкуството си. Защото Хипократ е казал, че медицината е изкуство. Лекарят трябва да се старае това „изкуство“ да дава най-добрите резултати за неговите пациенти. А пациентът има нужда от подкрепа. Тя не се изразява в това да му изпишеш терапията и да го оставиш да се оправя сам“.
- Какви са причините да се увеличават случаите на рак?
- Причините са комплексни и включват множество рискови фактори, както предотвратими, така и непредотвратими. Например, тютюнопушенето е предотвратим рисков фактор за карцином на белия дроб. Генетичната предразположеност също играе роля, която не може да бъде пренебрегната, но може да се превърне в нашето най-силно оръжие за ранна диагностика, избор на най-прецизната терапия или пълно предотвратяване на рака. Начинът на живот и средата, в която живеем, също влияят върху развитието на онкологични заболявания.
- Кои са най-разпространените форми на рак у нас?
- В България, както и в световен мащаб, карциномът на гърдата е най-често диагностицираното онкологично заболяване при жените. Благодарение на подобрените терапевтични възможности и ранната диагностика, шансовете за успешно лечение нарастват значително. При мъжете, карциномът на белия дроб е най-често диагностицираното заболяване и е водеща причина за смъртност в световен мащаб. Карциномът на белия дроб е предизвикателство. Това е заболяване, което протича почти безсимптомно и най-често симптомите са индикация, че заболяването вече е напреднало. Но науката също напредва и ние можем да предложим на пациентите си варианти за лечение и ново терапевтично поведение“.
- Какви са иновациите в онкологията?
- Иновациите в онкологията са насочени към генетиката, която играе ключова роля в диагностиката и лечението на раковите заболявания. Генетичните изследвания помагат за персонализиране на терапията според конкретните нужди на пациента. Тя се превръща в основен стълб за диагностика и лечение на онкологичните заболявания. Защото днес, поставяйки диагнозата, ние се интересуваме от промените, които ще настъпят в раковите клетки, така наречените „генетични изменения“ и на тази база определяме бъдещите си терапии, подхода в лечението – ние имаме възможност да прецизираме и индивидуализираме лечебният подход. Това е нова област, която се занимава със страничните ефекти на онкологичните терапии върху сърдечносъдовата система. Днес лекарите разполагат с прицелни, с имунни терапии, с изключително много новости, които включват в лечението на пациентите си. Кардиоонкологията дава възможност да се борят със страничните ефекти на тези терапии. Най-често тези ефекти са свързани със сърдечносъдовата система. Абсолютно всеки един пациент на средна и по-напреднала възраст в България има някакъв сърдечносъдов проблеми, усложнения или дори една неконтролирана артериална хипертония. Когато към това се добави и онкологично заболяване, лечението става малко по-трудно. И тук е ролята на кардиоонкологията. Това са кардиолози, които се специализират именно в лечението на страничните ефекти от онкологичната терапия. Така пациентите ни не пропускат основното си лечение и имат по-добри терапевтични резултати. Радостна съм, че онкологичният център на ,Сърце и Мозък’ в Плевен е един от първите в България, които развиха това звено с помощта на колегите кардиолози.
- Какво е мястото на високите технологии при лечението на раковите заболявания?
- В ,Сърце и Мозък’ функционира собствен генетичен център с лаборатория, която може да извърши всички изследвания от А до Я. Това ни позволяват бързо и точно диагностициране, което е от съществено значение за ефективното лечение. На нашите онколози не се налага да изпращат пациента някъде другаде и той да чака. Ние разполагаме с роботизирана хирургична система da Vinci с четири ръце и прилагаме всички нови техники за хирургично лечение. Друг иновативен подход в онкологията е стереотактичната хирургия, а мястото ѝ в онкологията е огромно. Докато медицинските онколози работят с лекарства, лъчетерапевтите използват усъвършенствани методи за лъчелечение, за да лекуват рака. Колкото по-прецизни са тези лъчения, толкова по-добър ефект имат. Това е функцията на съвременния Гама нож. Единственият такъв се намира в нашата болница в Плевен. Младите и амбициозни онколози се стремят да прилагат иновациите и да подобряват качеството на лечението в България. Те вярват, че могат да направят значителна промяна, като прилагат в родината си знанията и уменията, придобити в чужбина. За мен е изключителна радост да имам около себе си млади, амбициозни колеги, които разчитат на иновациите и ги използват в ежедневната си работа. За тях борбата с рака е призвание и ежедневна битка. Ние трябва да сме тези, които дърпат прогреса и иновацията напред. И вярвам, че ако поне един човек от всяка специалност реши да се върне в България и да приложи това, което е научил навън, нещата ще се подобрят.
В Комплексния онкологичен център в ,Сърце и Мозък’ пациентът е в центъра на всички усилия и получава цялостна подкрепа, включително психологическа помощ, за да се справи с диагнозата и лечението.
Доц. Чилингирова си почива, когато рисува. Това й помага да изрази себе си и да се откъсне от стреса на работния ден. Семейството и близките също играят важна роля в нейния живот и ѝ помагат да запази баланс.