
- Г-жо Таманова, скоро в тик-ток младежи се предизвикваха – кой ще изпие голямо количество парацетамол. Колкото и абсурдно да звучи, подобни предизвикателства в социалните мрежи има отдавна и тепърва ще се появяват нови. Защо децата са склонни да вярват безрезервно на социалните мрежи, да се включват в подобни експерименти?
- Децата нямат достатъчно знания и минал опит, а това предполага те да подценят риска, на който се излагат. В годините на предпубертет и пубертет на преден план излизат взаимоотношенията с връстниците и тази принадлежност играе голяма роля в тяхната идентификация. Т.е. представата, която имат за самите себе си, се влияе в значителна степен от това как и доколко са приети от групата на приятелите. Това е и възрастта на противопоставяне на родителския авторитет и директно или индиректно търсене на поведения, които биха били в противоречие на досега наложените норми.
- Как да ги предпазим от подобни прояви?
- Важно е родителите и учителите като наследници на родителския авторитет да споделят опит и знания за възможните рискове за здравето и живота, до които може да се стигне в търсене на силни усещания и признание от връстниците.
- Как да се постави граница между собствената личност и идентичността на групата?
- Когато детето е част от различни групи като семейство, приятелски кръг, групи по интереси, хобита и спорт и се чувства прието и принадлежно там, то няма да е изложено на риск да развие зависими отношения с дадена група и да изгуби собствената си идентичност в името на това да не бъде отхвърлено.
- Социалните медии ли са новият авторитет вкъщи? Те ли заместиха родителския пример?
- Социалните медии не са нов авторитет, а по-скоро са пространството, в което се търси възможност младите хора да се изявят като значими, като авторитети или да намерят такива. Рискът е в това, че знанията, постиженията, уменията и качествата, с които потребителите в социалните мрежи се заявяват, много често не съответстват на обективната реалност.
- Как родителят отново да си върне основната роля?
- Основната роля на родителя е дадена изначално. Ако е била изгубена, винаги може да бъде преоткрита чрез онази базова връзка и сигурност, която детето търси в родителите си. Всичко това може да се случи с обичта, която ги свързва. Но обичта трябва да бъде и твърда, и да поставя граници.
- До каква степен човек се изгражда като личност благодарение на комуникацията с масите? Със съучениците, колегите, инфлуенсърите, групите в социалните мрежи?
- Формирането на идентичност е сложен и продължителен процес, който се влияе от много фактори. Учим се и се формираме като личности благодарение на онези около нас, които имат способността положително да ни въздействат, да ни мотивират, и да ни накарат да ги харесваме. Защото най-лесно се учи от човек, когото го приемаме за знаещ, опитен, сътрудничащ, уважителен и убедителен. От тази гледна точка всеки, който ни заобикаля и отговаря на тези качества, би могъл да повлияе на изграждането ни като личности.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.