
Правят се обикновено до 6 процедури по 10 минути всяка
- Д-р Габровски, обикновено свързваме лъчелечението с терапия на онкологични заболявания. Как при вас в отделението използвате йонизиращите лъчи и за облекчаване на ставни болки и шипове?
- Лъчелечението на шипове на петата и на голям набор от остеоартрози е съвременен и ефективен начин за справяне с болката, който предлага на пациентите възможност да възвърнат свободата си на движение без рискове и неудобства. Този метод осигурява дълготрайно решение на проблема, а знаем, че болката и дискомфортът, причинени от костни шипове, т.нар. шпори на петите, или различни видове артрозни заболявания, могат значително да влошат качеството на живот. С времето болката при проблеми със ставите - коленни, тазобедрени, раменни, както и заболявания като тенис лакът (лакътни болки) и контрактура на Дюпюитрен, може да стане толкова интензивна, че да затрудни ежедневната активност.
Традиционните методи на лечение включват използването на физиотерапия, нестероидни противовъзпалителни лекарства и дори хирургическа интервенция. Съвременната медицина обаче разполага и с ефективно решение като лъчелечението, което дава отличен резултат при доброкачествени, нетуморни състояния, като облекчаването на хронични болки и възпаления в ставите и меките тъкани. Всъщност лъчелечението се използва от началото на миналия век за терапия на ставните заболявания, като отдавна е много популярен метод в Германия и други западноевропейски страни.
- Как конкретно този метод повлиява различните ставни заболявания?
- Използваме ниски дози радиация, които се насочват към проблемната зона, например в петата, без да се нарушава целостта на кожата. Това има противовъзпалителен ефект и подпомага заздравяването на фасциите.
Клинично проучване е показало, че лъчелечението е по-ефективно от инжекционно приложение на стероидни лекарства, като около 85% от пациентите съобщават за подобрение на дискомфорта шест месеца след лечението.
Този метод обаче като че ли е слабо известен сред ортопедите и ревматолозите в страната. Някои от пациентите ни с онкологично заболяване при лечението при нас разбират, че лъчелечението може да е лек и за техните ставни оплаквания и могат да преодолеят болките в ставите. Някои от тях, които преминаха пълен курс лечение, вече забравиха ,че са имали болезнени петни шипове, гонартрози и други доброкачествени ставни заболявания.
- Кога е най-подходящият момент да се приложи този вид лечение?
- По принцип, лъчелечението по-често се използва при пациенти, при които болката и дискомфортът продължават повече от 6 месеца и след неуспешно прилагане на други консервативни терапии. Но методът е много ефективен и като първа линия на терапия.
Самата процедура е неинвазивна и практически не води до никакви странични ефекти. При лечението на шипове на петата и други ставни проблеми с този метод, болката често намалява още след първите процедури. Пациентите споделят за драстично облекчаване на дискомфорта, а в много случаи и за пълно изчезване на болката след курса на лечение. Ефектът е най-силно изразен на третия месец след терапията, като се задържа години след облъчването.
За разлика от други методи на лечение, които изискват дълъг период на възстановяване, лъчелечението е бързо и удобно. След края на курса пациентите могат да се върнат веднага към нормалното си всекидневие.
- На какви условия трябва да отговарят пациентите със ставни оплаквания, за да преминат лъчетерапия?
- Пациентите трябва да имат рентгенография или друго образно изследване, назначено от ортопед или ревматолог, което доказва заболяването. Облъчването обикновено се провежда рамките на максимум 6 амбулаторни посещения, т.е. няма нужда пациентът да „лежи“ в болница. Времетраенето на една процедура е около 10 минути. В случай, че не се наблюдава желаният ефект от терапията, тя може да се повтори след 2-3 месеца, когато вече при над 90% от случаите има значително намаляване на болките в проблемната област. Процедурите се извършват по Здравна каса и пациентът не доплаща нищо, ако дойде с направление.
- Тъй като става въпрос за радиация, не крие ли този метод някакви рискове все пак?
- При лъчелечението на остеоартрозите облъчването е само в областта на краката или ръцете. Дозата в лъчечувствителни части от тялото e практически нулева и затова нямаме увеличен риск от появата на тумори. Лъчетерапията като метод за лечение на доброкачествени ставни заболявания е напълно безопасна.
В ерата на линейните ускорители прилагаме триизмерното планиране, което ни позволява да знаем точното разпределение на дозата в тъканите. Това ни дава възможност и за по-висока прецизност при терапията.