
Дамите имат по-голям риск от заболявания на щитовидната жлеза, лупус,остеопороза, ендометриоза, поликистозни яйчници, депресия, цистит, множествена склероза и рак на гърдата
Има заболявания, които се срещат многократно по-често при жените. Причините могат да бъдат генетични, анатомични, хормонални и др. Сред тях са:
1. Заболявания на щитовидната жлеза - хормоните на щитовидната жлеза тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3) повлияват на почти всички метаболитни процеси в организма. Четири чести заболявания на щитовидната жлеса са тиреоидит на Хашимото, базедова болест, хипотиреоидизъм и гуша. Характерно за тях е, че се срещат по-често при жени.
2. Системен лупус еритематодес (СЛЕ) - заболяване на младите жени (между 15 и 40 г.). Мъжете са засегнати 5 до 10 пъти по-рядко. Представлява автоимунно заболяване, при което се образуват автоантитела срещу клетъчните ядра и се засягат много органи.
3. Остеопороза - Жените са с по-голям риск от остеопороза, защото имат по-малка костна маса (по-тънки кости) от мъжете.
Все по-често се срещат при жените и ендометриоза, поликистозни яйчници, депресия, цистит, множествена склероза и рак на гърдата.
Кои специализирани изследвания за най-честите заболявания при жените плаща касата
1. Заболявания на щитовидната жлеза – хашимото, (хипотиреоидизъм, хипертериодизъм). НЗОК заплаща за следните хормонални изследвания: fT4, TSH, LH, FSH, Prolaсtin, Estradiol, Testosteron, Progesteron и “антитела срещу тиреоидната пероксидаза - Anti-TPO“ (т.нар. МАТ). За тях лекар специалист следва да издаде направление. Хормоните TSH и fT4 могат да се назначат и от личния лекар.
НЗОК не заплаща за изследването на ТАТ и fT3
В зависимост от диагнозата, ако ендокринологът прецени, че е нужна ехография на щитовидна жлеза, здравноосигуреното лице не заплаща за нея.
Здравноосигурените лица над 18 г. с тиреоидит на хашимото подлежат на диспансерно наблюдение от ендокринолог до края на живота. Диспансерните прегледи се провеждат два пъти годишно. TSH се изследва ежегодно, а след промяна на дозата на заместващото лечение - до още два пъти годишно, но не по-рано от 6 седмици от промяната. Имате право на една консултация годишно с лекар специалист по кардиология, който задължително ще ви направи електрокардиограма. По преценка на ендокринолога може да ви се извърши сцинтиграфия на щитовидната жлеза.
За заболяването хипотиреоидизъм пациентът следва да бъде диспансеризиран от личния лекар.
Диспансерните прегледи се провеждат 4 пъти годишно. Изследванията са: холестерол - веднъж годишно; TSH – веднъж годишно и след промяна на дозата на заместващото лечение - до 6 месеца, но не по-рано от 6 седмици от промяната; fT4 – веднъж годишно. Предвидени са: консултации с ендокринолог, с кардиолог – един път на 2 г., и с офталмолог – един път на 3 г.
Пациенти, страдащи от заболяването тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм), се наблюдават диспансерно от специалист ендокринолог десет години. Диспансерните прегледи се провеждат три пъти годишно – със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечносъдовата система, нервната и храносмилателната система, и очен статус. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH и кръвната захар. Един път на 2 г. имат право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.
2. Лупус
При поставена диагноза дисеминиран лупус еритематодес пациентът подлежи на диспансерно наблюдение от специалист ревматолог до края на живота. Два пъти годишно, в зависимост от състоянието на болния, се провежда общ клиничен статус.
Химично изследване на урина за албумин, билирубин, седимент, СУЕ, кръвна картина - поне осем показателя, фибриноген, ГГТ, се изследват веднъж годишно. Извършва се и една консултация през годината със специалист по кожни болести.
3. Остеопороза
НЗОК заплаща за маркер за разграждане на костно вещество при остеопороза от пакет “Клинична лаборатория”, както и за високоспециализираната медицинска дейност “Остеоденситометрия и интерпретация” при следните случаи:
- болни с трансплантирани органи;
- пациенти с хиперпаратиреоидизъм;
- пациенти с хипогонадизъм;
- пациенти с остеопороза с патологична фрактура.
- Извън посочените пациентът заплаща изследването за определяне на костната плътност (остеоденситометрия).
Лицата с остеопороза с патологична фрактура подлежат на диспансерно наблюдение, което се заплаща от НЗОК. Диспансерните прегледи с общ клиничен статус се провеждат два пъти годишно. Здравноосигурените лица имат право на изследването остеоденситометрия – един път на 2 г. Ежегодно се изследват калций, фосфати, алкална фосфатаза (АФ). Консултации със специалисти по акушерство и гинекология, както и по ортопедия и травматология се провеждат един път годишно.
4. В случай че имате ендометриоза, подлежите на диспансерно наблюдение от акушер-гинеколог до оздравяване. Диспансерните прегледи се провеждат 2 пъти годишно с общ гинекологичен статус и извършване на ултразвук. Два пъти годишно се извършва химично изследване на урина и кръвна картина - поне осем показателя, СЕУ.
В най-нежния месец Елена Атанасова отново е част от “НЗОК за теб”
Скъпи дами!
Аз съм Елена Атанасова и съм тук, за да ви призова: Прегледайте се!
Уверете се, че сте здрави!
Между работата, отговорностите, бързането, като че ли някой трябва да ни напомни.
Да ни напомни, че грижата за другите започва от грижата за нас.
Здрави ли сме?
Убедихме ли се в това?
Бяхме ли на лекар?
Здравната каса осигурява профилактика за всяка от нас.
Независимо от възрастта всички имаме правото да се прегледаме и задължението да се възползваме.
Март е. Нашият месец. Ухае на пролет, на събуждане, на начало.
Нека се уверим, че сме здрави!
И да празнуваме себе си!
ВЪПРОС НА СЕДМИЦАТА
Как се издава направление за женска консултация - онлайн или на хартия?
Включването на бременната жена в програма “Майчино здравеопазване”, по която ще се извършва наблюдението на бременността ѝ от акушер-гинеколог по неин избор, се осъществява на база на еднократно издадено от личния ѝ лекар направление за консултация или провеждане на съвместно лечение (бл. МЗ-НЗОК № 3).
Електронните здравни документи не отменят посещението в лекарския кабинет. Те заместват хартиените документи, но не и физическия преглед, без който лекарят не може да определи здравословното състояние на пациента, да постави диагноза, да назначи лечение, изследвания и допълнителни консултации, ако е необходимо.
Електронните направления се генерират в момента на прегледа на пациента и се въвеждат в Националната здравноинформационна система (НЗИС), откъдето получават уникален национален референтен номер (НРН). Избраният от здравноосигуреното лице изпълнител на извънболнична медицинска помощ проверява в НЗИС за наличието на издадено електронно направление по идентификатор на пациента (ЕГН, ЛНЧ, ССН и осигурителен номер на чуждестранно лице), на когото е издадено направлението, и датата на издаването му. Всяка бременна има право да смени наблюдаващия бременността ѝ акушер-гинеколог. За целта личният лекар ще издаде направление за смяна на диспансеризиращия лекар.