
- Европейската бъбречна асоциация (ERA) започна кампания Strong kidneys - хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) засяга 1 на 10 възрастни, но много от тях са с късна диагноза
- До 2040 г. ХБЗ ще е в топ 5 на причинителите на смърт в света
- Двама българи - доц. Милена Николова-Влахова и д-р Румен Филев, са част от глобалната инициатива
Един на всеки 10 европейци има хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), което се открива късно, а само след 15 г. то ще е в топ 5 на причинителите на смърт. Затова и на 13 март, когато е Световният ден на бъбреците, Европейската бъбречна асоциация стартира кампания Strong kidneys (“Силни бъбреци, силно бъдеще”) - целта е да се повиши осведомеността за бъбречното здраве. Тъй като милиони по света са засегнати от този проблем, е важно ранното диагностициране и превенцията на бъбречните заболявания.
Липсата на терапия и контрол на подобно хронично заболяване може да доведе до сериозни усложнения.
Проблемът е, че бъбречните заболявания често протичат напълно безсимптомно
и пациентите са диагностицирани сравнително късно, а ранните етапи на заболяването се пропускат. Затова Европейската бъбречна асоциация (ERA) започва кампания Strong kidneys, чиято цел е да разясни жизненоважната роля на бъбреците за нашето здраве, значението на поддържането на нормална бъбречна функция и рисковете от хронични бъбречни заболявания.
В кампанията има българско участие – представители на българската нефрологична общност в работната група „Strong kidneys” са доц. Милена Николова-Влахова от УМБАЛ “Иван Рилски” и д-р Румен Филев от УМБАЛ “Св. Анна”. В основата на кампанията ще са основни лабораторни изследвания, за да се оцени състоянието на бъбреците, като се спазва т.нар. принцип на ABCDE. Съкращението използва първите букви на английската азбука, като цели да покаже, че всичко започва от няколко елементарни и достъпни изследвания, които могат много лесно да ориентират дали има нужда от консултация с нефролог.
Подходът ABCDE е лесно и просто ръководство, което цели да се наблюдават ключовите рискови фактори:
- Albuminuria – Албуминурията е наличието на белтък (албумин) в урината и е ранен признак за увреждане на бъбречните структури.
- Blood pressure – Артериалното налягане е винаги ключово за проследяване като рисков фактор. Високото кръвно налягане е водеща причина за увреда и за развитие на бъбречни заболявания.
- Cholesterol - Повишените нива на холестерола увеличават сърдечносъдовите рискове, което се отразява на здравето на бъбреците.
- Diabetes - Диабетът е една от най-честите причини за развитие на ХБЗ, не само в Европа, но и в световен мащаб.
- eGFR - Гломерулна филтрация (eGFR), чиято стойност е основна мярка за бъбречната функция, както и за стадиране и прогнозиране на едно евентуално подлежащо ХБЗ. Затова и всеки е необходимо да изследва своя серумен креатинин, чрез който да се оцени гломерулната филтрация, а също така да проследи нивото си на холестерол.
От случайна порция урина е необходимо да изследва количество албумин. При установяване на отклонения в направените изследвания извън посочените референтни граници трябва да се посети нефролог за преглед и уточняване на стъпките, ако се налагат такива.
Пациентите с артериална хипертония и/или захарен диабет е необходимо да провеждат посочените изследвания и
да посещават нефролог поне веднъж годишно
Това е необходимо, за да се осъществи навреме т.нар. нефропротекция, т.е. да се приложат всички необходими съвременни мерки за дългосрочно бъбречно здраве.
Мотото на кампанията на Европейската бъбречна асоциация (ERA) за повишаване на осведомеността е: “Защитете бъбреците си, защитете бъдещето си”.
Крайната цел е да информира хората за значението на здравето на бъбреците и да насърчи проактивните стъпки за поддържането му, а с това да се повиши здравната култура. Редовните медицински прегледи и проследяването на тези показатели могат да помогнат за откриване на бъбречно заболяване в ранен стадий, което позволява навременна намеса и подобрява прогнозата в дългосрочен план. Кампанията е насочена и към повлияването на здравната политика, както и към отделни специалисти, като се застъпва идеята за подобряване на възможността за диагностика и превенция на бъбречните заболявания.
С нарастването на броя на пациентите с ХБЗ в световен мащаб Световният ден на бъбреците напомня, че бъбречното здраве не трябва да се пренебрегва. При навременната диагностика превенцията е постижима дори чрез елементарни промени в начина на живот.
Например - по-здравословен хранителен режим,
физически упражнения, поддържане на адекватната хидратация и избягване на ежедневни грешни навици като прекомерния прием на сол могат значително да намалят риска от развитие на бъбречно заболяване. Рутинните медицински прегледи - особено при хора с диабет, хипертония или фамилна обремененост, за бъбречни заболявания са силно необходими. Всичко това може да има решаващо значение за предотвратяване на последващи тежки усложнения, свързани с бъбречната функция.
Поради тази причина се обръща внимание на най-честите рискови фактори за развитието на ХБЗ, като процентното съотношение е, както следва:
- Захарен диабет тип 2 (25-40%)
- Артериална хипертония (~30%)
- Сърдечносъдови заболявания (37%)
- Сърдечна недостатъчност (~50%)
- Затлъстяване (~17%).
Предвид нарастващия брой пациенти с ХБЗ Европейската бъбречна асоциация ще направи опит през 2026 г. да се обхванат и друг тип рискови пациенти – млади, които имат високопротеинов хранителен режим, приемат различни добавки заради усилена спортна активност, но без да си дават сметка, че това може пряко да засегне бъбречните структури и нормалното им функциониране – една тема, за която много малко се говори и често е подценявана. Докато светът отбелязва Световния ден на бъбреците, посланието е ясно: здрави бъбреци означават по-добро бъдеще. Защитата на бъбречното здраве днес може да доведе до по-здравословно утре за милиони хора по света. Това е изключително мотивиращо, защото стъпките на кампанията са достъпни за всеки, което би могло да има положителен ефект в една нелека задача, която е със световна значимост.