
Как да предотвратим слепотата?
Глаукомата е водеща причина за необратима слепота. По статистически данни през 2010 година от нея в света са били засегнати 60 милиона, като от тях 12 милиона са двустранно слепи. До 2040 година се очаква да бъдат засегнати повече от 110 милиона души. Глаукомата е болест на зрителния нерв, която се характеризира с отпадане на периферното зрение до пълна слепота. Може да протича с повишено вътреочно налягане (ВОН) или такова в статистически нормалните граници (10-21 mmHg). Липсата на оплаквания в ранните фази на болестта, както и възможността да протича с нормално очно налягане е предпоставка често да бъде пропускана. Профилактичните прегледи трябва да включват, освен измерване на ВОН и оглед на очни дъна на разширена зеница с цел оценка вида на зрителния нерв. При съмнение се назначават компютърна периметрия-изследване на периферното зрение
и ОСТ-оптичен скенер на зрителния нерв.
В редица случаи диагностиката е затруднена – при атипично изглеждащи зрителни нерви, при глаукома с ниско налягане. Счита се, че 50% от случаите на глаукома остават недиагностицирани. Рискови фактори са фамилната обремененост, наличието на слабост на съединителната тъкан (ексфолиативен синдром), късогледството, ниското кръвно налягане, нарушенията в кръво-орсяването, диабета.
Съществува и състояние, което наричаме Офталмохипертенсия-повишено ВОН при здрави зрителни нерви. Тези случаи могат да се проследяват или да се назначи терапия за редуциране на ВОН.
Глаукомата с ниско налягане е предизвикателство за очния лекар. Трябва да се изключат други маскиращи състояния като обем-заемащи процеси в главата, които могат да притискат зрителните нерви. В тези случаи се назначава ЯМР на глава. Глаукомата с ниско налягане съставлява до 50% от всички глаукоми. При нея се счита, че са нарушени регулаторните механизми за баланс между вътреочното и вътречерепното налягане. При други е нарушено кръвоснабдяването на зрителните нерви, което ги прави уязвими към увреда. Възможно е да се касае и за глаукома, която протича с пикове на налягането, които се пропускат при преглед.
Съществуват много видове глаукоми. Откритоъгълна и закритоъгълна. Закритоъгълната глаукома е относително рядка сред европеидната раса. По-честа е сред азиатското население. Протича с пристъпи на високо ВОН, които се характеризират с болка, зачервяване на окото и замъгляване на зрението. Лекува се с лазер, който прави перфорация в ириса, с цел обходен път за оттичане на вътреочната течност.
Лечението на откритоъгълната глаукома се базира предимно на намаляване стойностите на ВОН. За да се забави прогреса на заболяването е необходима значителна редукция (до около 10-12 mmHg). Това се постига като се използва стъпаловиден принцип:
1. Назначават се капки (до изчерпване на възможните комбинации).
2. Лазер.
3. Операция.
На фармацевтичния пазар има четири групи антиглаукомни медикаменти. При недостигане на прицелно ВОН (налягане при което прогресията на заболяването спира) се препоръчва лазер терапия. Тя може да бъде ефективна за кратък или дълъг период, което налага постоянно проследяване. Липсата на компенсация изисква оперативна интервенция. Тя трябва да се назначи своевременно, а не при вече настъпили необратими изменения в периферното зрение. Златен стандарт в хирургията на глаукомата е трабекулектомията. През последните години в практиката навлязоха различни видове импланти. Някой от тях се използват за подобряване резултатите от класическата операция, други заместват чрез тръбичка алтернативното оттичане на вътреочната течност (Такива са XEN-липсва на българския пазар, Express и Presеrflo). Те имат предимството, че правят по-щадяща хирургичната интервенция като намаляват възпалението. Имат своите ограничения и възможни усложнения, като не на последно място имат висока цена. Изборът на хирургична интервенция се прави от лекуващия лекар според опита и предпочитанията.
Хирургията не е терминално решение. Често операцията изчерпва своя ефект с времето и се налага повторна. Проследяването и лечението при глаукомата е доживотно. Нужна е добра колаборация между лекар и пациент. Доверие от страна на пациента и компетентност и отдаденост от страна на лекуващия лекар.
Всяка година през месец март се отбелязва т.н. СВЕТОВНА ГЛАУКОМНА СЕДМИЦА (Glaucoma week). СЗО съвместно със Световната Глаукомна Асоциация инспирират провеждането на профилактични прегледи и инициативи за повишаване осведомеността на населението и здравните работници за това заболяване. Слепотата от глаукома може да бъде предотвратена. Заболяването е лечимо. Важно е да се диагностицира рано, преди да са настъпили необратими промени в зрителната функция.
Очна Клиника „Света Петка“ ежегодно провежда профилактични прегледи през месеците март и април. Тези два месеца наши офталмолози ще преглеждат безплатно в Оптика „Света Петка“ във Варна на ул. „Фредерик Шопен“ 16. Може да запазите час на телефон 0890 301 616. Прегледите включват оглед на зрителни нерви и измерване на ВОН. Не пропускайте тази възможност! Прегледайте се!
Доц. Д-р Даниела Т. Митова
Очна Клиника „Света Петка“, Варна
https://st-petka-eyeclinic.bg/
Варна 9010
ул. Проф. д-р Георги Георгиев 4
052 611 130
052 611 131