
"Поставихме си високи цели. И ги постигнахме. Визията на факултета ни е изградена. Магистърската ни програма "Управление на клиничните изпитвания" на български и английски език е единствена по рода си. Надяваме се да привлечем много чуждестранни студенти", заяви проф. Александрина Воденичарова, декан на Факултета по обществено здраве на МУ София по повод 30-годишнината на учебното звено.
Освен че Факултетът по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров" навърши 30 години от създаването си, днешната дата бележи и 10 години от старта на катедра "Оценка на здравните технологии". През последното десетилетие катедрата се утвърди като водеща структура в създаването на професионалисти, за академично и научно развитие на кадри и внедряване на иновативни подходи в оценката на здравните технологии. Както и в обучението по клинични изпитвания, напомни проф. Антония Янакиева, ръководител на катедрата. До момента в нея са защитили докторантура 11 експерти, катедрата има 12 участия в проекти.
"Факултет по обществено здраве на МУ София е първият в страната. Това е огромна гордост за нашата Алма матер. От създаването си досега той създава националните стандарти по обучение. значим фактор е в системата на здравеопазването. Той се променя в крак с високите тенденции в света. Включват се много специалности и теми с поглед в бъдещето. Тук се градят комплексни партньорства, създават се ръководни кадри, съчетаващи медицинското и немедицинско образование", каза ректорът на МУ София проф. д-р Бойчо Ланджов по време на церемонията.
Думата взе и самият основател на факултета проф. Цекомир Воденичаров - той разказа от къде е дошла самата идея за създаването на катедрата по "Оценка на здравните технологии" - бизнесмен му казал "защо не създадете катедра, хибрид, за да продължите да се развивате".
"С времето катедрата се разви доказа благодарение на сплотения с екип, целите, които те неуморно преследваха и на усилията на проф. Антония Янакиева.тя не пощади време или нерви, за да докаже, че тази катедра е необходима и да я превърне в неразривен елемент от цялостното функциониране на Факултета по обществено здраве. Не мога да не отбележа труда на проф. Борислав Борисов, проф. Асена Сербезова. Благодаря ви. Те и екипите им са най-добри. Те проправят нови пътища. До тук всичко във Факултета е прекрасно. Имаме повод за празник. Истинската идея бе катедрата по "Оценка на здравните технологии" да се превърне в инструмент за подобряване на цялата здравна система и обществото като цяло. Гордея се с вас! На добър път", поздрави проф. Воденичаров на края на словото си.
От създаването си насам факултетът по обществено здраве има за цел да създава ръководни кадри в сферата на здравеопазването, да бъде лидер във внедряването на иновативните и съвременни тенденции и в науката, и в медицината.
По време на събитието бяха представени образователни и научни постижения, успешни практики, повишаващи ефективността на здравната ни система.
Водеща лекция на събитието бе "Изкуственият интелект в оценката на здравните технологии" на проф. Мондер Томи, експерт по фармакология, проф. по обществено здраве от Марсилия.
Акцент на събитието е ролята на катедрата в сътрудничество с държавните и обществени институции, както и бъдещите перспективи за развитие в областта на образованието, здравните политики и здравните технологии.
На церемонията в аулата на университетска болница "Св. Екатерина" присъстваха проф. Христо Бозов, ректор на Медицински университет в Бургас, проф. Христина Христова от УниБит, проф. Мариела Камбурова от МУ Плевен, проф. Мария Семерджиева от МУ Пловдив и други.