
Белгийският принц Филип слага короната на 21 юли. Скоро може да го последва испанският Фелипе.
Вирусът "Абдикация" зарази монархическите дворове през 2013-а. Уморените крале си отиват, на трона сядат синовете им. На 21 юли владетелят на Белгия Албер Втори ще отстъпи скиптъра на принц Филип, но може би това не е последната рокада за годината.
Пример сякаш даде Бенедикт Шестнадесети, който напусна папския престол в края на февруари. В края на април холандската кралица Беатрикс се превърна в обикновена баба принцеса на 75 години. На трона седна 46-годишният.
Едва 61-годишен, емирът на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани остави малката, но богата арабска държава на сина си. Шейх Тамим стана най-младият владетел - едва на 33 години е. Говори се, че баща му се е оттеглил заради здравословни проблеми.
В Белгия, където кралската смяна предстои след броени дни, май причината е по-различна. Албер Втори е на 79 години и вероятно 53-годишният Филип ще бъде по-ефективен в държавата, която периодично изпада в политически кризи, защото фламандските и валонски партии трудно съставят правителства. Но пък кралят си има и имиджова причина - 45-годишната художничка Делфин Боел твърди, че му е незаконна дъщеря и го съди за бащинство.
Заради сексскандал с по-скорошна дата вървят слухове и за оттегляне на 75-годишния испански крал Хуан Карлос. Приписват му връзка с 47-годишната принцеса Корина цу Зайн-Витгенщайн. Скандалът пламна още миналата година, когато кралят си счупи крака по време на сафари за слонове в Ботсуана. Испанците се възмутиха, че владелят им ходи на лов, докато страната се гърчи в криза. А като се разчу, че там е била и русата любовница, която е наследила титлата от втория си бивш съпруг, се разгневиха дори заклетите монархисти. Популярността на Хуан Карлос падна, а преди дни социологическо изследване показа, че 85,9% от испанците биха приветствали абдикация на краля в полза на сина му принц Фелипе.
"Всичко за семейството"