Няма опасност от епидемия от хантавирус у нас, тъй като освен аржентинския щам „Андес", заболяването не се предава от човек на човек. Въпреки това, инфекцията остава професионален риск за работещите на открито и в запрашена среда, коментира в Сливен вирусологът проф. д-р Радка Аргирова. Най-застрашени от заразяване са горските работници, земеделците и хората, заети в поддръжката на складове и стари постройки. Вирусът се пренася чрез гризачи, а инфектирането става най-често при вдишване на запрашен въздух, съдържащ остатъци от техните екскременти. Проф. Аргирова е категорична, че макар заболяването да е тежко за отделния индивид, липсва механизъм за масова епидемия.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.