
Лазерите дават много възможности за това, но не става от раз като изтриване с гумичка.
Интересът към заличаване на татуировките е толкова силен, колкото и стремежът да бъдат придобити. В представите на повечето хора това е лесно като изтриване на рисунка с гумичка. За съжаление, не е така, дори днес, когато разполагаме с иновативни технологии в медицината, съобщи доц. Жана Казанджиева, дерматолог от Александровска болница с 30-годишен опит.
Модата на татуировките не е приумица на новото хилядолетие. Артефакти говорят за съществуването й по нашите земи от времето на траките. Има множество изображения върху гръцки вази, където траките са рисувани с татуировки по ръцете и краката. Друго свидетелство е, че Цицерон нарича татусите знаците на траките. Те са били привилегия на знатните и богатите, обясни доц. Казанджиева. В юнския мастър клас по дерматология известният специалист показа невъзможна за заличаване татуировка, влязла през 1856 г. в първия атлас по кожни болести като културен феномен.
Други мотиви са осъзнаването, че трайният бодиарт от тийнейджърските години остава за цял живот и розичката под пъпа няма да стои добре върху 70-годишен корем; лоша визия на рисунката; невъзможност тя да се скрие.
Впечатляващ случай от българската практика е премахването на татуировката на 16-годишен младеж, сдобил се с името на любим футболен отбор върху лигавицата в устата му. За щастие, дерматолозите успяват да поправят емоционалната приумица на размислилия юноша.
Много усилие полагат специалистите за заличаването на надписи върху цялото лице на жена, завързана за леглото и татуирана с игла и туш от мъжа си. Съпругът описал по бузите й, че се е подиграла с него, като му е изневерявала, и изоставяла 37 пъти детето им.
Очевидно омразата е била много силна, защото и 10 години след като пациентката беше преминала през терапия за премахване на татуировките, те продължаваха да си личат, разказа доц. Казанджиева.
С годините може да създадат проблем и некачествени очертания на перманентен грим. Най-често се променя цветът им, но и изкривяването в нежелана посока кара пациентите да търсят начин да се отърват от тях.
Вариантите за премахване на татуировки са няколко - чрез химически вещества, класически хирургически техники, лазерна терапия, която е най-предпочитана.
Много важен е изборът на лазер според спецификата на татуировката. Дълбоките и обширни рисунки, както и някои от цветните картинки изискват търпение от пациента и професионализъм от лекаря.
В Европа лазерното изтриване на младежкия каприз струва от няколкостотин до няколко хиляди евро, у нас е значително по-достъпно.
В практиката на кожните лекари не всички процедури за премахване на пигментни следи са от мастилата на татуистите. С нежелани оцветявания от асфалт или взривни частици може да останат хора, пострадали при катастрофи, екстремни увеселения с гърмящи смеси, жертви на престъпления. Науката ги нарича травматични татуировки. При тях често се налага използване на комбинирани методи за отстраняване.
Точно обратна - да са вечни, е целта при нанасянето на медицинските татуировки. Те са част от пластично-възстановително лечение след операция за рак особено при премахване на гърдите, изгаряния, травми. До медицинските татуировки може да се прибегне и при лечението на витилиго (бели петна по кожата), при плоски хемангиоми (доброкачествени образувания със съдов произход) и др. Това лечение е изключително сложно и се практикува основно в Япония.
Дали временните татуиси не са приемлива алтернатива на доживотното жигосване с вкарване на мастила дълбоко в кожата? Невинаги.
Дерматолозите по цял свят имат пациенти с тежки кожни уртикарии от боички за временни рисунки върху кожата. Обикновено до такива обриви се стига при използване на т.нар. черна къна, която всъщност не е къна, а багрило, което съдържа голямо количество парафенилендеамин - силно алергизиращо вещество, предупреждават дерматолозите.