
Проф. д-р Кемал Долай е сред най-уважаваните специалисти в Турция. Роден е в Анталия през 1968 година, баща на две деца. Проф. Долай е част от експертния екип на Болници Liv, като разполага с дългогодишен опит в областта на онкологичната и обща хирургия.
Професор по медицина от факултета по обща хирургия към Университета на фондация "Безмиалем“, той специализира в областта на хепатобилиарната, лапароскопска и роботична хирургия.
Ето какво споделя проф. д-р Долай за хирургичната намеса при заболявания на черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур:
„В клиниката по жлъчно-чернодробна хирургия на Болници Liv всички заболявания на жлъчния мехур и жлъчните канали, чернодробните и панкреатични тумори и метастази се разглеждат от екип специалисти, залагащи предимно на мултидисциплинарен подход.
Проблемните области от организма на боледуващите се третират чрез ERCP (ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография), лапароскопски метод, отворена операция или роботична операция, с цел осигуряване на удобство на пациента.
В хепатобилиарната клиника на Болници Liv, където осъществяват дейност опитни хирурзи, пациентите могат да се върнат към ежедневните си дейности и заетост във възможно най-кратки периоди от време. Това се случва благодарение на роботичната хирургия, представляваща бъдещето в тази сфера, като рисковете от инфекция и кървене са сведени до мнимум, в сравнение с конвенционалната хирургия.
Важността на ендоскопската ретроградна холангиопанкреатография
„Златният стандарт“ при диагностиката на заболявания на черния дроб, жлъчните канали и панкреаса
ERCP осигурява важна информация, която не може да бъде придобита по други пътища. Терапевтичните мерки може да бъдат предприети по време на самата холангиопанкреатография, за да бъдат премахнати камъни от жлъчните канали или да бъдат те отпушени и освободени от всякакви пречки и затруднения, възпрепятстващи коректното им функциониране.
Ендоскоп се вкарва през устата, като процедурата трае между 10 и 15 минути, а средното ниво на успеваемост е 98%, при положение, че интервенцията е осъществена от опитен специалист.
Повечето пациенти могат да започнат да се хранят 2 часа след приключването на ERCP, като биват освободени от болницата още на същия ден.