
Като министър аз внесох и двата варианта. Имам свой приоритет - вторият вариант, където има преходен период към пълната демонополизация. И двата варианта имат положителни и отрицателни неща. Системата на здравеопазването има консервативен характер и има нужда от плавен преход. Това заяви пред БНТ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Вчера на кръгла маса той представи подробно своите два варианта за нов здравноосигурителен модел.
"Може да се появи и трети вариант. Те ще се обсъждат. Имаме уникалния шанс заедно да го решим", добави министърът.
Ананиев обясни, че основните послания на предложението за реформата са качествено нов контрол, конкуренция между финансиращите институции НЗОК и застрахователни дружества, модернизация на българското здравеопазване и премахване на нерегламентираните плащания.
"Вчера в презентацията представих основните принципи, цели и очаквания от вариантите. Прави ми впечатление нещо. Знаете, преди масата проведох среща с всички заинтересовани страни. Имаше институции, които изразиха своите опасения, казаха своите забележки, но никой не каза, че тези варианти няма да заработят", обясни Ананиев.
"Срещу тези 12 лева няма определен пакет, който да се финансира. Те са част от основен пакет. Важно е да кажа, че с тези 12 лева ще се финансират много нови проекти. Първото, което ще направим с ресурса, който ще влезе легално в системата е да преустойностим някои от клиничните пътеки. Това ще доведе до спазване на медицинската практика. Има и много други неща. Ще се закупи нова техника, ще се финансират много проекти. Това, което предлагаме, е в ползва на системата на здравеопазването", заяви министърът.
В основата на промяната, която предлагаме има две неща - конкуренция и силен контрол.