
Постоянният стремеж да научим бъдещето си е обясним. Понякога обаче може да се превърне в мания, която да парализира настоящето ни. Може да се стигне до силно изразена нерешителност и невъзможност за вземане на решения. Това би пречило както на конкретния човек, така и на неговите близки и цялото му обкръжение. Увличането по врачки издава несигурност не само в бъдещето, но и в самия себе си. Страхът от грешки, желанието да открием по-лесния начин, всичко това има редица психологически обяснения. Ето някои от най-важните:
- Липса на самочувствие
Най-честата причина за несигурността в собствените сили е липсата на самочувствие. Тя може да се дължи на погрешно възпитание, на домашно насилие. Себеувереността ни може да се наруши, ако сме принудени да се занимаваме с неприсъщи неща, да се заемаме с нова за нас материя или дейност. В такива ситуации ни се струва, че сякаш трябва да изкачим най-високите планини от непознато и непознаваемо. Това е плашещо. Особено ако от крайния успех зависи качеството на живота ни или уважението на околните. Самочувствието може да се създава, да се възвръща и да укрепва. Необходими са време и правилен поглед върху ситуацията.
- Липса на вътрешен баланс
Вътрешният баланс динамично се променя между амбициите и възможностите, между страховете и самочувствието, между агресията и примирението. В един момент успяваме да го поддържаме. В друг всичко се срива. Колкото по-добре познаваме собствените си силни и слабите си страни, толкова по-лесно би било да намерим трайния вътрешен баланс. Загубата на вътрешното спокойствие и уравновесеност създава несигурност в утрешния ден. А това е прекият път към врачките.
- Суеверия
В някои среди допитването до оракули, врачки и всякакви други източници на информация за бъдещето е нещо нормално. Християнската религия отхвърля такова поведение, защото то противоречи на нейния основен принцип, че всичко е в Божите ръце. От друга страна, във всекидневието ни неведнъж се повдига въпросът дали врачките познават, или не. А това няма значение. Тук навлизаме в сериозен философски конфликт. Истинският въпрос е дали вярваме на собствените си сили, или сме готови да се оставим пасивно по течението на времето.
- Заучена безпомощност
Това е термин от психотерапията и психиатрията. Отразява поведенческа реакция на пасивност при продължителни неблагоприятни изживявания и влияния от околната среда. Среща се най-често при депресия. Самите ние нямаме сили да вземем конкретно решение. Имаме желание да предоставим това на съдбата. Но в същото време проявяваме интерес към крайния резултат. Така отиваме при врачките, за да надникнем в бъдещето. Окуражителни думи от тяхна страна могат да ни помогнат, негативни - направо да ни закопаят.
- Тревожни разстройства
Тревожността е универсален симптом. Среща се при всякакви хора в различни моменти от живота им. Едни успяват да я потиснат и регулират. Други стават нейни жертви. Добре е да се направи консултация с психиатър или психолог.
- Личностни разстройства
Някои хора не могат да вземат решения. Гледат да подчинят цялото си битие на някой друг, който да решава вместо тях. Когато са зависими, се чувстват най-сигурни. Такива хора са изложени на най-голямата опасност от злоупотреба от страна на недобросъвестни спекуланти с чуждата несигурност.