Антиевропейски настроения в медиите през май, свързани с евроизборите и търговската война САЩ-Китай
07.06.2019 05:27; 24 часа онлайнС оглед на предстоящия Brexit и настроенията в Европа за трудната ситуация в ЕС, в медиите в България често се забелязват коментари, анализи и новини свързани с евентуално разпадане на съюза. Това показва мониторинг на българските медии през май.
Политологът Иван Кръстев обяснява промените и тенденциите в ЕС и прогнозира бъдещите проблеми в съюза. В интервю за Deutsche Welle Кръстев казва, че краят на сегашния ЕС идва. Кръстев споделя своето мнение и в анализ за френския вестник “Le Monde”. Според Кръстев Европа се страхува от бъдещето. Политологът е сигурен, че възможността за разпадане на ЕС е реална.
На същото мнение е и Гергана Паси - бивш министър на европейските въпроси в правителството на Сергей Станишев, който сега е лидер на Партията на европейските социалисти. „Днес Европа е много по-различна от преди. Сега тя съдържа хора и държави, които не се чуват. Видяхме мини-версия на тази липса на разбиране в Brexit ”, обяснява Гергана Паси.
За тази тенденция на негативно мнение сред хората за бъдещето на ЕС говори и Весела Чернева - директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика. Тя анализира проучване в 14 държави от Европейския съюз, което разглежда настроенията на европейците към изборите за Европейски парламент. „Много хора усещат, че нещата не вървят добре, а българите не са изключение”, обяснява Чернева в интервю за Българското национално радио.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също говори за проблемите в ЕС. "Ние не се обичаме един друг и загубихме нашето колективно либидо", казва Юнкер в интервю за германския Haldelsblatt, цитиран от Politico и Guardian, както и в български медии.
Юнкер също така обяснява, че в ЕС става все по-трудно да бъдат убедени хората в аргументите срещу популизма.
През май всички медии в България бяха изключително фокусирани върху изборите за Европейски парламент, проведени на 26 май. В повечето от медиите има коментари и интервюта на политици и експерти, които не подкрепят политиката на ЕС и изразяват своето отрицателно мнение.
Волен Сидеров - лидер на националистическата партия “Атака”, обяснява по време на среща на Групата за приятелство България-Русия в българския парламент, че има проблеми между ЕС и България заради санкциите срещу Русия. България трябва да бъде по-смела в своите решения и да изясни пред Брюксел, че страната ни губи икономически от анти-руските санкции, заявява Сидеров.
Лидерът на Партията на европейските социалисти и кандидат за Европейския парламент, подкрепен от опозиционната в България БСП (Българската социалистическа партия) Сергей Станишев критикува решенията на Европейската народна партия. Станишев обяснява, че има огромна злоупотреба с фондовете на ЕС и това е скандално.
Бившият вицепремиер на сегашното правителство на България Валери Симеонов, който е и лидер на националистическата политическа партия "Национален фронт за спасение на България" и кандидат за член на Европейския парламент, казва в интервю за NOVA, че политиката на ЕС не е добра за България. Той обяснява, че регламентите на ЕС поставят България в неизгодно положение и че ЕС е под непрекъснат външен натиск, който влияе зле на жителите му.
Българският президент Румен Радев, който е подкрепян от Българската социалистическа партия, също обикновено изразява своето мнение срещу политиките на ЕС. На среща с министъра на външните работи на Германия Хайко Маас Радев обяснява, че ЕС се нуждае от по-ефективни и работещи механизми, за да отговори на настоящите предизвикателства.
Стефан Тафров - кандидат за член на Европейския парламент от партията "Демократична България", също дава критично мнение за ЕС в интервю за НОВА. Той смята, че ЕС е в криза. Според Тафров възходът на националистическите партии, които стават все по-популярни в ЕС, е следствие от намесата на Русия в политиката на ЕС.
Най-често срещаната международна икономическа тема в българските медии през май е за търговската политика на Доналд Тръмп срещу Китай и за санкциите, които американският президент използва срещу азиатската страна. Повечето български медии ежедневно публикуват новини и анализи.
24 chasa.bg публикува анализи от "Франс прес" за китайско-американската търговска война. Авторът - Виржини Монте, критикува политиката на Тръмп и споделя мнението, че всъщност американският народ ще плати цената за икономическите санкции срещу Китай.
Кристин Лагард - председател на Международния валутен фонд - също споделя опасенията относно напрежението между САЩ и Китай. Лагард предупреждава, че ако изострянето на търговския спор между Пекин и Вашингтон продължи, това ще застраши световната икономика.
В investor.bg е публикувана преводна статия от експерта Дан Копф, написана за икономичното издание “Кварц”, който се опитва да обясни проблемите в САЩ, предизвикани от репресивната политика срещу Китай. Копф изтъква, че за внасяните стоки, на които са наложени мита, налозите се плащат от вносителя, а не от износителя. Това означава, казва Копф, че китайските компании не губят от този вид държавни приходи, за разлика от американските компании.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Да помогнем на Мария да диша сама
-
Бабата на отровените деца от Кардам за изчезналата си дъщеря: От сутрин говореше с различни мъже
-
Трета жертва на силната буря в Югозападна Франция
-
Протестиращите сестри пред Министерския съвет искат среща с Борисов
-
Десислава Радева: Най-хубавото на президентството на Румен е, че е временно
-
14-годишното момиче, пострадало при катастрофа в София, вече е по-добре
-
Изискано шведско в 56 кв. м (галерия)
-
Фрази, с които бабите и дядовците може да наранят чувствата на внуците
-
4 лъжи, с които жените се самозалъгват, когато са с неправилния мъж
-
5 начина сами да се справим с целулита
-
Още нямате подарък за любимия човек? Това е прекрасно!
-
Киноа - с тази царица можем да приготвим от десерти до кюфтета