
Преди 17 г. петима приятели, по професия банкови служители, но със страст към историята на Древния Рим решават да превърнат хобито си в нещо като практика, която да споделят ежедневно и с други запалени като тях.
Така месец след месец към основаната от Серджо Якомони Римска историческа група се присъединяват много жители на италианската столица от всякаква възраст - военни, служители, студенти, пенсионери.
Дори цели семейства, любители на историята на Рим, се записват в асоциацията, чиято централа се намира на една от най-красивите и дъхащи на римска античност улици - “Апия Антика”.
Днес Римската историческа група е като едно много голямо семейство, чиито членове се срещат всяка седмица в залите на централата, за да обсъждат всичко - от история до лични проблеми. Членуването в асоциацията е свободно. Влизайки в нея, всеки новоприет член си избира име на личност от древноримската история и започва да се грижи за персонажа си. Сам си набавя костюм, сам изучава всичко, свързано с конкретната личност, в която се превъплъщава.
Президент на групата е нейният основател Нерон, а негов вице е Петроний, или банковият служител в пенсия Пиетро Галоне. Асоциацията се издържа сама, печелейки единствено от школата за гладиатори. Само наемът и консумативите на помещенията струват на членовете й 5000 евро на месец.
С влизането в Римската историческа група всеки избира и в коя секция точно иска да участва. 16 мъже съставляват в момента Гладиаторската школа. За да се поддържат във форма, те тренират с оръжия два пъти седмично, както някои ходят на фитнес.
Друга секция са легионерите. Жените избират между групата на весталките или на танцьорките. Мъжете, които не искат да държат меч в ръцете си, пък могат да станат сенатори.
Не са забравени и патрициите и плебеите,които също оживяват чрез членове на асоциацията.
Музеят, чиито експонати са събрани от членовете, е гордостта на центъра. В него са изложени всички основни елементи и предмети, характеризиращи Римската империя, гладиаторите и битките в Колизея. Има дори и секция на открито с римски военни машини, направени от дърво лично от президента Нерон.
Членовете на Асоциацията изнасят по различни поводи и на различни места спектакли, възпроизвеждащи сцени от древноримската история. Всяка година те участват и във възстановката на исторически сцени не само в Италия, а и в чужбина. В периода от 27 до 29 май те ще участват в Свищов на четвъртия фестивал на античното наследство "Орел на Дунава", който се провежда до античния град Нове.
Истински хит е най-вече Школата за гладиатори, която привлича всеки ден десетки запалени италианци и чужденци. Туристи от цял свят и най-вече американци резервират месеци предварително обучението си в школата. В нея има не само дългосрочни, а и еднодневни курсове. Ако сте сам, еднодневно обучение в школата ще ви струва 100 евро. За група от 5 души обаче цената е общо 200 евро, а за 10 души - 250 евро.
Пристрастените по гладиаторството римляни обаче се записват в дългосрочните курсове. След двуседмичен пробен период се оценяват способностите на кандидат гладиатора, след което той може да продължи подготовката си. Два пъти годишно той има възможност да вземе изпити за клас.
В началото кандидат-гладиаторът бива обучаван как да държи rudis (дървен тренировъчен меч), а така също и на основните положения на краката и тялото за използването по-нататък на основното оръжие - гладио, за отбрана и нападение с помощта на 6 основни движения. Веднъж влезлият в школата става Tiro, или кандидат-гладиатор. След шестмесечно обучение той полага специална клетва за изкуството на битката, или т.нар. Sacramentum gladiatorum.
Едва след това става официалното влизане в Ludus, школата за гладиатори, и кандидатът се превръща в Anguis. Там той има право да получи шлем и щит.
Въз основа на показаните си умения по-нататък обучаващите го преценяват дали да му дадат и истински къс железен меч (гладио). През втория изпит кандидатът преминава, въоръжен с гладио и снабден с шлем и щит. Едва след като го издържи, той става Equus и може да се бие с истинските гладиатори. Следващото ниво предвижда за гладиатора и използването на цялостно въоръжение и облекло. Само след достигането на максималното ниво като гладиатор той може да се специализира в един от седемте гладиаторски класа.
Една от категориите е и тази на траките гладиатори. Успешното преминаване на изпита след обучението за максимално ниво дава правото и на докторска диплома в дадената категория. За да я получи обаче, кандидатът трябва да надбори други гладиатори доктори.
ВИОЛИНА ХРИСТОВА, Рим
250 пушки гърмят на Шипка
Bсяка година през август на връх Шипка доброволци пресъздават сцени от битката на руси и опълченци с турския аскер. Обикновено това са членове на националния клуб “Традиция”.
В баталните сцени около Орлово гнездо най-често участват към 250 души в униформи. За да бъдат картините по-автентични, в битката влизат на живо коне и гърмящи оръдия. Пушките също стрелят, макар и с халосни патрони.
Но най-голямата възстановка, показвана някога в Стара Загора, бе изиграна на 29 юли 2007 г. Тогава спектакъл на открито пресъздаде сцени от героичната защита на Самарското знаме, под което пада и руският офицер подполковник Павел Калитин.
В нея участваха 4 коня от полицейския ескадрон, 6 оръдия и над 150 души от формациите на клуб “Традиция” в Стара Загора, Русе, Шумен, Копривщица.
Дрехите на опълченците и националните носии са собственост на доброволците, които играят с тях. Одеждите на турците пък са ушити от клуб “Традиция”. Тогава около 140 пушкала предостави “Бояна филм”.
“Пушките са оригинални, но преработени така, че да стрелят със съвременни халосни патрони”, обясни Михаил Тонев от клуб “Традиция”.
Бойците от възстановката бяха въоръжени с “Бердана 2”, “Крънк” и “Мартина”. Всеки от “актьорите” разполагаше с по 30-35 халосни патрона.
Освен с членовете на “Традиция” Стара Загора се гордее с още едни ентусиасти доброволци, които участват в различни възстановки на различни места у нас и в чужбина. Това са момичетата и момчетата от прабългарската школа “Бага тур”.
Нейният ръководител Райчо Гънчев разказа пред “24 часа”, че петима от “Бага тур” са играли гладиатори по време на прочутите възстановки на гладиаторските битки в самия римски Колизей.
Те влезли и в ролята на гали в битката им срещу легионите на Рим.
Багатурци са били с римски униформи, когато са форсирали река Дунав при Свищов в тамошните възстановки по време на фестивала на античното наследство “Орел на Дунава”.
Истински в свои води обаче те се почувствали миналата година, когато в пловдивското село Крумово край паметника на хан Крум била възстановена битката с войските на византийския император Никифор.
ВАНЬО СТОИЛОВ
Първообразът на НАТО атакува Шуменската крепост през XV в.
От 2004 г. в Шумен показват как обединен отряд на европейските въоръжени сили разбива османската крепост над града през 1444 г.
Шоуто организират местният клон на Националното дружество “Традиция” и шуменското кметство. На него се събират над 10 хиляди души. “Доблест и слава” е най-масовата историческа възстановка у нас с чуждестранно участие”, каза шефът на шуменския клон на “Традиция” Найден Николов.
През 1444 г. полският крал Владислав Трети Ягело заедно с трансилванския войвода Януш Хуниади тръгват на поход за освобождаването на християните. На 25 октомври обединеният европейски отряд стига Шуменската крепост, обсажда я от всички странии я атакува в продължение на 3 дни.
В трите издания на “Доблест и слава” досега най-активни са били “рицарите” от Чехия, Унгария и Полша, но са гостували и румънци, турци, немци, украинци, литовции др.
“Като домакини най-често ни се налагаше да влизаме в ролята на турците, но нашият клуб има сили и възможности да играе всичко”, обясни Найден Николов.
Самото зрелище се организира на Шуменското плато в автентичната крепост, където са ставали боевете. Идват гости от цяла Европа.
Понякога битката става толкова истинска, че се налага да се укротяват страстите. Тази есен ще бъде четвъртото издание на възстановката.
ВЕНЦИ ВЕНКОВ
Римски легиони превземат Свищов
Oт 2008 г. над градския стадион в Свищов се извисява причудливо дървено укрепление. То е толкова голямо, че се вижда и от румънския бряг на Дунав. Военният лагер от времето на Древния Рим не е декор на филмова продукция. Той оживява всяка година по време на фестивала на античното наследство "Орел на Дунава".
Тогава иззад здраво охраняваната порта излизат в стегнат строй римски легионери. Лъснатите им до блясък шлемове, ризници и мечове, сякаш излезли от филмите за Цезар и Клавдий, тежат по 30 кг.
Това са италианските привърженици на култа към Древния Рим от група "Сторико Романо" (Gruppo Storico Romano). След тях вече набрала самочувствие е Първа тракийска кохорта. В нея са българските ентусиасти, водени от каратиста Верони Маринов. Според историческите данни воините от южните римски провинции са били съюзници в битките на империята срещу варварските племена.
Групи за исторически възстановки от Полша, Румъния, Словения влизат в ролите на даки и готи.
Градският стадион става арена на епични битки, в които участват по над 200 души. Звънтят мечове и боздугани. Копия се отблъскват от масивни щитове. Смели воини падат пронизани, а след сраженията другарите им прибират телата им.
В дните на античния фест има триумфални маршове под светлините на факли, религиозни процесии и тракийски церемонии.
На амфитеатъра в парк "Калето" гладиатори размахват тризъбци и мрежи. В останките на аристократична римска вила се правят дегустации на стари блюда по съхранени рецепти. Има възстановка на легионерска сватба, пазар за роби и всякакви други атракции, пресъздаващи духа и атмосферата на Древния Рим.
Десетки хиляди любопитни се сбират в Свищов по време на феста, чието тазгодишно издание е от 27 до 29 май.
Градът не случайно е избран за място на провеждането на античния фестивал. Само на 3 км от него се намират руините на римския легионен лагер Нове. Античният град е възникнал като римски военен лагер на VII Августов легион около 45 г. след Христа, а 25 години по-късно в него се установяват воините от I италийски легион. В края на V век
Нове е бил и резиденция на остготския крал Теодорих. От тук варварският крал започва своя исторически поход към Рим, довел до падането на Западната римска империя.
Над 200 участници във фестивала възпроизвеждат именно някои от битките на римляни и варвари от тази епоха.
И отново в Нове готите са получили християнското кръщене и самобитната писменост под наставленията на раннохристиянския архиепископ Вулфила, разказва зам.-кметът на Свищов Пламен Александров.
Именно в развитието на културния туризъм и превръщането на Нове в привлекателна туристическа дестинация се таи потенциалът за оживяването на дунавския град, смятат местните.
Римски войници превзеха и Видин преди три месеца. Тогава групата за възстановки от Свищов пак се въплъти в Първа тракийска кохорта. Тя направи марш по централните улици и демонстрира уменията си по бойни изкуства.
ДИМА МАКСИМОВА
Ученици и актьори в конкуренция
Младежи от три училища преди година показаха превземането на Видин от унгарския крал Лайош Първи Анжуйски през 1365 г. Възстановката беше представена в замъка "Баба Вида". Тя е направена без никаква финансова подкрепа само с ентусиазма на участниците. Учениците са издирили исторически сведения за царуването на Иван-Срацимир и за битката му с Лайош Първи и сами са подготвили сценария. Теса изработили и оръжията и костюмите си.
Възстановка на най-важните събития от историята на Видинското царство през XIV в. направи преди години местният драматичен театър. Тя се представя в замъка "Баба Вида" пред чуждестранни туристи по заявка. Облеклата и оръжията са от реквизита на трупата.
ВАНЯ СТАВРЕВА
100 000 души на рицарски турнир в Англия
Bъзстановките на исторически събития имат предълга история. Още във времето на Римската империя амфитеатрите се пълнели за зрелища, които пресъздавали прочути антични битки.
В Средновековието най-популярно в Европа било инсценирането на основни моменти от живота на Исус Христос - рождество, разпъването на кръста и възкръсването му. Не спадал и интересът към възстановките на най-известните събития от Древен Рим - войните на Цезар, убийството му и др.
Пред XIX в. духът на романтизма възражда спомена за рицарските турнири. През 1839 г. във Великобритания графът на Еглинтън става инициатор на най-голямата възстановка - като рицари, пажове, благородни дами и прочее край едноименния замък се включват близо 4000 души. Събитието привлича 100 000 зрители. Шоуто явно е било толкова впечатляващо, че през 1989 г. е била организирана нова възстановка - в чест на 150-годишнината от първата.
Русия не изостава от пищните масовки. През 1906 г. в Санкт Петербург се провежда възстановка на обсадата на Севастопол (от 1854-1855 г.), а през 1912 г. там оживяват сцените от битката при Бородино (1812 г.). През 1920 г. новата съветска власт решава да отбележи третата годишнина от Октомврийската революция, като наново покаже щурмуването на Зимния дворец. Модата на историческите възстановки се завръща през 90-те години на миналия век, като вече се пресъздават и важни моменти от Отечествената война.
Най-голямата традиционна възстановка обаче няма военен характер. От 1903 г. насам всяка година в баварския град Ландсхут се пресъздава т.нар. Ландсхутска сватба, в която участват около 2000 души. Поводът е женитбата между сина на местния херцог, Георг, с дъщерята на полския кралХедвига, сключена през 1475 г. Организаторите на проявата държат облеклото и ритуалите на съответстват напълно на средновековните обичаи, музиката също е автентична.
В САЩ традицията на възстановките тръгва от XIX в. с разиграване на известни битки срещу индианците. По-късно се появяват и сцените от Гражданската война.
Възстановките заемат централна част в теорията на историографията, развита от английския философ и историк Робин Джордж Колингууд. Задачата им е да реконструират в автентичен вид събития от миналото. През последните години все по-популярна става т.нар. жива история, при която се пресъздава начинът на живот на хората от различни епохи. (24часа)