
Възможността за инфектиране с коронавирус през конюнктивата е по-малка отколкото през носа и гърлото, казва председателят на Българското дружество по офталмология
- Проф. Петкова, как се промени обичайният ритъм на работа на офталмолозите в извънредната ситуация?
- В медицината нещата се промениха най-много. Веднага след въвеждането на извънредното положение очните болници и отделения спряха плановите операции и прегледи. В първите дни имаше известно лутане откъде да се снабдим с предпазни средства, да предупредим всички пациенти, които са записани, и т.н. Постепенно набавихме всички необходими защитни средства, въведе се строг ред на дезинфекция на помещенията и уредите, организирахме триаж. За нашата болница „Зора” поради необходимостта да не се прекъсва работният процес персоналът се раздели на екипи, които нямат връзка помежду си.
- Как се предпазват офталмолозите? Има риск от потенциално заразяване, ако новият коронавирус попадне в конюнктивата на окото.
- Тъй като входна врата за вируса са лигавиците, то възможността за инфектиране през конюнктивата е реална, но значително по-малка от другите области – нос и гърло. Много малък процент от болните са диагностицирани и с конюнктивит, а при още по-малко частици от вируса са доказани в конюнктивата.
Независимо че се стремим да не допускаме съмнителни за COVID-19 пациенти, е възможно да се окаже, че спешни болни са носители. Повечето от пациентите ни са сред по-възрастните хора. Основното правило е да се спазват всички мерки за дистанция, хигиенните мероприятия и задължителното ползване на предпазни средства. Освен това шпалтовете ни са снабдени с предпазни прегради, а измерването на вътреочното налягане се извършва още по-строго индивидуално. Не се използват въздушните тонометри, при които съществува макар и минимален риск с въздушната струя да се получи контаминация.
На болните, които имат нужда от лечение и остават в болницата по-дълго, се правят PCR тестове при хоспитализацията.
- Кои пациенти с очни заболявания не могат да отлагат консултацията със специалист?
- На първо място - с травми. Следват глаукомни пристъпи, отлепвания на ретината, болните с макулна дегенерация, които имат ежемесечен ритъм на инжекциите, възпалителни заболявания и други. При децата също има специфични заболявания, които не могат да бъдат отлагани. Започва сезонът на алергиите и болните с такива оплаквания трябва задължително да бъдат прегледани.
За тази цел въведохме консултации по телефона с лекар, за да отсеем наистина спешните прегледи.
Това, което е най-ценно, е добрата колаборация с нашите колеги от провинцията. То ни позволи да не задължаваме пациентите да пътуват до София за предоперативен преглед и да се явят подготвени за операцията. В офталмологията повечето клинични находки могат да се документират и да се ползват услугите на телемедицината.
- При по-рисковите очни заболявания кои симптоми със сигурност не бива да се омаловажават от пациентите?
- На първо място пак са травмите, но при тях пациентите търсят лекарска помощ веднага. Изключение са децата, които често се страхуват да признаят на родителите си, че нещо се е случило, и идват при нас, когато има усложнения.
На следващо място са болка и зачервяване, които са симптомите на възпалението.
- Не малка част от административната дейност за кратко време успя да се дигитализира заради ситуацията. Въвеждането на повече дигитални услуги и решения как би ви улеснило?
- Ако има някаква полза от тази епидемия, това е, че много бързо се прескочиха някои „непреодолими” по-рано пречки и се даде силен тласък на дигиталната администрация, включително и в медицинските услуги. Надяваме се и след епидемията темпото да не се забави.
Офталмологията може да бъде пример в това отношение. Възможността за добра документация с апаратурата, с която работим, е много ценна за разширяването на обхвата на телемедицината. Ние и досега извършвахме консултации електронно, но то вече стана ежедневна практика.
- Как трябва да се организират прегледите с разпускането на мерките?
- Тази организация вече е направена по всички препоръчани от епидемиолозите правила. Прегледите се правят след предварително записан час, на по-големи интервали от обичайното. На входа на болницата пациентите се снабдяват с лични предпазни средства, дезинфектант за ръцете, мери се температурата им. При записване на часа и преди прегледа подробно се информираме за общото състояние на пациента, спазване на режима на изолация, наличие на придружаващи заболявания, прекарани вирусни заболявания през последните три седмици и т.н. Пред всеки кабинет се допускат не повече от двама пациенти, на отстояние две метра. След всеки пациент медиците дезинфектират ръцете си, повърхности и апаратура. През три часа се прави и обща дезинфекция на помещенията.
Мога отговорно да успокоя пациентите ни, че опасностите от контаминация в нашите кабинети са сведени до минимум. Същото се отнася и до опазването на персонала ни, който редовно се изследва за носителство и е високоотговорен в работата си.