Хората с определени мутации в гените си не могат да се заразят с коронавирус, съобщиха от Федералната служба за защита на потребителските права и човешкото благополучие - Роспотребнадзор.
„Учените са открили, че полиморфизмите (мутациите) в гена, кодиращ протеина ACE2, който коронавирусът използва за навлизане в клетките на дихателните пътища, може да улесни или затрудни попадането на вируса в клетките“, се казва в съобщението.
Ведомството добавя, че реакцията към коронавируса може да зависи и от разликите в гените на левкоцитите HLA (основен комплекс за хистосъвместимост). В допълнение, коронавирусът може да изостри хроничните заболявания, които впоследствие могат да доведат до увреждане, пише ТАСС.
“Постоянното влошаване на здравето поради коронавирусна инфекция е възможно при тежка съпътстваща патология. Коронавирусът може да се превърне в стимул за обостряне на много хронични заболявания, което може да доведе до инвалидност”, отбелязват от ведомството, цитирано от БГНЕС.
Американско проучване показва, че човек, който е имал сезонна остра респираторна вирусна инфекция (ОРВИ), може да има антитела срещу коронавирус.
“Неотдавнашно проучване на американски учени показа, че след сезонен ТОРС човек може да придобие имунитет срещу инфекция с много коронавируси, включително SARS-CoV-2. Доколко обаче е ефективен такъв имунитет, изследователите все още не могат да кажат”, пише в съобщението.
В същото време няма научни доказателства, че болните от грип може да са имунизирани срещу коронавирус. Освен това Росподребнадзор отбелязва, че човек, който се е възстановил от коронавирусна инфекция и има антитела към нея, за известно време може да бъде носител на инфекция. Ето защо маските трябва да се носят от всички.
-
"168 часа": Сенегалецът Томас към приятелките на убитата Соня: Изчезна, ще се побъркам!
-
OMV плати за руския газ в евро
-
ЕС мисли как да използва активиге на олигарсиге за възстановяване на Украйна
-
САЩ: Няма доказателства, че Русия използва лазерно оръжие в Украйна
-
Шампионски парад и други почести за национал в Белгия (Видео)
-
Германия и Италия са одобрили начина на плащане за руския газ