
Разполагаме с медикаменти за лечение на захарен диабет тип 2, които, освен че намалят кръвната захар, носят ползи за сърцето и бъбреците
Проф. д-р Цветалина Танкова, дмн, е началник на Клиника по диабетология в УСБАЛЕ “Акад. Иван Пенчев”, зам.-ректор и ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет в София.
- Проф. Танкова, какви са причините все повече българи да страдат от захарен диабет тип 2?
- Захарният диабет е един от най-значимите здравни проблеми в световен мащаб, придобил размерите на епидемия. В света има 463 млн. души със захарен диабет. В България са около 500 000. Около 90% от пациентите страдат от захарен диабет тип 2 (ЗДТ2). Техният брой нараства драматично в света. Причините са свързани със съвременния нездравословен начин на живот - прием на калорични готови храни, ограничена физическа активност, наднормено тегло и затлъстяване, които са важни рискови фактори за ЗДТ2.
- ЗДТ2 е комплексно заболяване - засяга сърцето, бъбреците, и то често още в първите години. Какви са актуалните насоки за цялостна грижа за пациентите с диабет?
- Основен проблем при пациентите с диабет са развиващите се усложнения, които могат да доведат до сериозни последици - слепота, бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения като исхемична болест на сърцето, инфаркт, инсулт.
Терапевтичният подход при ЗДТ2 претърпя сериозно развитие. Преди години се ориентирахме към глюкоцентричен подход, насочен към контрол основно на кръвната захар. После се установи, че ЗДТ2 е еквивалент на сърдечносъдово заболяване и това налага паралелно с нивото на кръвната захар да се контролират и други рискови фактори - нивото на мазнините в кръвта, кръвното налягане, теглото, повишената склонност към тромбози, както и да се преустанови тютюнопушенето. Насочихме се към т.нар. комплексен подход. През последното десетилетие се говори за кардио-ренален-метаболитен подход, т.е. подход, насочен към лечение на захарния диабет с медикаменти за ЗДТ2, които имат ползи за сърцето и бъбреците. Кардиоренални ползи се наблюдават при класовете GLP-1 рецепторни агонисти и SGLT2 инхибитори. Te са налични в България и пациентите, които имат нужда от тях, могат да ги получават безплатно по преценка на и след назначаване от ендокринолог. В последните международни и национални препоръки за лечение на захарен диабет тези лекарства са средство при пациенти със ЗДТ2, които имат придружаващо атеросклеротично сърдечносъдово заболяване, хронично бъбречно заболяване или сърдечна недостатъчност. Тези медикаменти излизат на предна позиция и при пациенти със ЗДТ2, които имат рискови фактори като артериална хипертония, повишено ниво на мазнините в кръвта, наднормено тегло/затлъстяване, тютюнопушене и други.
- Има ли и други новости в лечението на ЗДТ2?
- Диабетологията е една от най-интензивно развиващите се области на медицината. Непрекъснато се откриват нови фактори и механизми, които участват в развитието на диабета и неговите усложнения, като това определя насоките в разработването на нови терапевтични средства. Работи се върху инсулинови аналози с по-дълго действие от наличните базални аналози, както и с по-бързо настъпващ ефект от използваните бързодействащи. Регистрирана е вече първата хибридна затворена система за приложение на инсулин, която се смята за първия “изкуствен панкреас”. Търсят се алтернативни пътища за въвеждане на инсулина, за да се избегнат инжекциите - перорален, букален (през устната лигавица), инхалаторен (чрез вдишване). Очаква се сериозно развитие и на трансплантацията на бета-клетки на панкреаса, както и на приложението на стволови клетки за лечение на захарния диабет. Вече разполагаме с медикаменти за лечение на ЗДТ2, които освен намаляване на кръвната захар имат благоприятно влияние върху сърцето и бъбреците.
- Какво ще посъветвате пациентите със ЗДТ2 във връзка с COVID-19?
- Захарният диабет не увеличава риска от заразяване с коронавирус, но е свързан с риск от бързо прогресиране, тежко протичане и лоша прогноза. Всички противоепидемични мерки за изолация, хигиена, дезинфекция са два пъти по-важни за хората със захарен диабет. Има доказателства, че поддържането на добър гликемичен контрол е свързано с добра прогноза при COVID-19. Ето защо усилията трябва да са насочени към постигане и поддържане на добър гликемичен контрол. Най-важно за пациентите със захарен диабет е да не преустановяват медикаментите за лечение на диабета и съпътстващите сърдечносъдови, бъбречни и други заболявания, да ги приемат редовно и да следват съветите на своя ендокринолог.
Повече по темата захарен диабет можете да намерите в сайта https://диабет.бг/.
Независим авторски материал, отразяващ личната гледна точка и опит на автора. Рубриката се отпечатва с подкрепата на