
Нивата на имуноглобулин Г и гама-интерферон дават сравнително точна картина на имунната защита, но трябва да бъдат оценявани от специалист.
Пийте две чаши вода преди изследването, за да предотвратите дискомфорта при вземането на кръв
След ваксинация или прекаран COVID-19 мнозина искат да знаят дали вече са неуязвими за вируса. Организмът изгражда имунна защита, но колко голяма е тя и може ли наистина да ни предпази от повторно заразяване? Търсейки отговора, хората често прибягват до тестовете за изследване на наличните антитела. Но до каква степен може да им се вярва?
Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?
Най-често се предлагат два вида тестове за т. нар. хуморален имунитет, а именно изследване на имуноглобулин Г, което е главният механизъм, по който се създават т. нар. антитела. Първият е качествен, вторият количествен. Това не значи, че вторият е по-лош, а че прави оценка на количеството антитела, които са се образували. А качественият показва само дали има изобщо антитела с титруемо число под и над 50 единици. Той показва само дали те въобще са налични, докато другият изследва и тяхното количество и ефективност.
Качественият тест може да установи само дали съотвеният организъм се е срещал или не с вируса и може да бъде направен и с периферна кръв в домашни условия.
А при количественият се изследва броят на антитела с неутрализиращ капацитет. Той се прави в лаборатория. При него се взема доста венозна кръв и в кръвния серум на пациента се вкарват части от коронавируса, за да се установи колко “добре” биват отблъснати. Макар и двата теста да не гарантират 100% сигурност, може да се каже, че положителният тест за антитела с неутрализиращ капацитет почти винаги означава, че човек е защитен, обяснява Томас Лоренц от Синдиката на германските лабораторни лекари. Според него особена полза от първия вид тестове няма. За неутрализиращ вируса капацитет се смята наличие на поне 1200 единици от въпросния имуноглобулин Г.
Имунологът проф. Карстен Вацл отбелязва, че тестовете за антитела с неутрализиращ капацитет са по-прецизни, но и обикновените дават отговор за степента на защита. Причината е, че съществува връзка между нивото на антитела и нивото на антитела с неутрализиращ капацитет.
На този етап от познанията ни за коронавируса обаче е трудно да се каже какво ниво на антитела е необходимо, за да е сигурен човек, че е напълно защитен.
Какви видове антитела има?
Интерес представляват основно три вида антитела. Първите два - т.нар. имуноглобулин A и имуноглобулин M, се появяват в резултат от първоначалната реакция на организма срещу вируса. Те се образуват бързо, но нивото им в кръвта спада за относително кратко време след инфекцията в сравнение с тези от третата група - т.нар. IgG антитела. Те се образуват от “клетките на паметта”, някои от които могат да останат в тялото дълго време. Те си “спомнят”, че вирусът Sars-CoV-2 е враг. “Всеки, който има “клетки на паметта”, може бързо да произведе много нови антитела, ако е необходимо”, обяснява професор Вацл.
Кога има смисъл от тест за антитела?
Тялото започва да произвежда IgG антитела едва няколко дни след инфекцията. Следователно тестът, който проверява за този тип антитела, не бива да се прави, преди да са изминали поне две седмици от заразата. Ако обаче тестът проверява наличието на IgM антитела, е напълно възможно той да бъде отрицателен няколко седмици след инфекцията.
А ако тестът за антитела е отрицателен?
Това не означава непременно, че защита срещу вируса не съществува. “Има хора, при които инфекцията е преминала леко и концентрацията на антитела спада бързо”, обяснява професорът по вирусология Маркус Панинг от университетската клиника във Фрайбург. Въпреки това и те може да са защитени от повторно заболяване.
Причината е, че освен различните видове антитела организмът има и друг способ за защита - т.нар. Т-клетки. За разлика от антителата те не атакуват вируса, за да предотвратят заразяване, но пък унищожават заразените с вируса клетки и така играят важна роля за имунния отговор. Тестове за наличие на такива клетки също се предлагат от лабораториите. Например изследването на гама-интерферона - друг специфичен белтък, който показва наличие на лимфоцити. Някои лаборатории предлагат и друг вид изследавания на клетъчния имунитет, които се считат за по-точни. Но тъй или иначе изследването на клетъчния имунитет е много специфична работа и резултатите трябва да бъдат тълкувани от имунолог. Вариант на изследването за активирани лимфоцити, което се счита за по-прецизно, е т. нар- ЕLISpot, който открива дори една на 200 000 активирани клетки, които отделят специфичния гама-интерферон против SARS-COV-2.
Гаранция няма
Тестовете за антитела на пазара не предоставят достатъчно надеждна информация за защита от бъдеща инфекция. Те са способни само да открият минали инфекции или имунен отговор след ваксинацията. Колко време обаче този имунен отговор ще защитава организма и до каква степен, все още не е ясно.
Според американските здравни власти тестовете за антитела са полезни само за епидемиологични проучвания, а не за диагностика, определяне на защитата или възобновяване на социализацията. Това обаче може да са лобистки твърдения на защитниците на т. нар. PCR-тестове. Цялата епидемия от СПИН се контролира, без изобщо да се правят PCR-тестове, даже не се правят и аналитични(количествени) измервания за ХИВ. Всичко е само качествен тест за антитела, тъй че този метод на изследване не бива да се подценява в никакъв случай.
Надеждни ли са резултатите от
теста за антитела срещу COVID-19?
Тестът за антитела е обикновен кръвен тест и не включва големи рискове за здравето. Рискът е някой некадърен тестващ да не може да улучи вената на изследвания и да му я спука. В такъв случай се препоръчва хепаринов мехлем на мястото на убождане. Препоръчва се да изпиете поне две чаши водапреди изследването - така вените набъбват и кръвта става по-течлива и така се избягва леката болка или дискомфорт. Важно е обаче да се има предвид, че тестването на антитела може да има подвеждащи резултати. Резултатът от теста може да е фалшиво положителен, т.е. да нямате антитела срещу SARS-CoV-2 и да не сте били изложени на вируса в миналото. Тестът може да е и фалшиво отрицателен, т.е. все пак може да сте заразени от SARS-CoV-2. Възможно е да нямате откриваемо ниво на антитела или да сте се тествали твърде скоро след инфекцията. Независимо от резултата на вашия тест за антитела, все пак може да се заразите или да разпространите вируса на други.
Може ли изследването на антитела да предскаже имунитет?
Самото изследване за антитела не е достатъчно убедително, за да се предскаже устойчив имунитет. Остава неясно колко дълго антителата остават в тялото ви след инфекция с COVID-19 и колко антитела са необходими за неутрализиране на вируса SARS-CoV-2 след повторно излагане на заразата.